Δείξτε το κουτί σας

Εικόνα: morius
Φτιάχνω αυτό το thread για να βλέπει κάθε χρήστης το pc του άλλου,για να πέρνει ιδέες και να του ανάβει μέσα του το μικρόβιο...

Σχόλια

Εικόνα: SAMSONIC
car pc είναι και μένα από τα μελλοντικά μου σχέδια αλλά με προβλημάτιζαν δύο πράγματα! 1. η οθόνη και 2. η τροφοδοσία (που μάλλον κάτι έχω βρει)
Εικόνα: ENZO
SAMSONIC...

Ε ΟΧΙ και κουλο το hiper!!!
Κοτζαμ Modular τροφοδοτικο!!! Laughing out loud

Το κουτακι ειναι απο τις λαμπες UV...

Οσο για την mobo... το μονο καλο που εχει, ειναι οτι σε μελλοντικη αναβαθμιση, την βλεπω να γινεται media pc...
(η car pc)
[url=http://upload8.postimage.org/742675/photo_hosting.html][img]http://upload8.postimage.org/742675/abc.jpg[/img][/url]
Εικόνα: SAMSONIC
Καλώς ήρθε ENZO και καλά posts

και modds πάντα!!

το τροφοδοτικό σου είναι λίγο κουλό! τι περίεργα καλώδια έχει ε?

Full Tower είναι το κουτί σου?
γιατί βλέπω η mobo είναι mini και δεν χτυπάει και τόσο καλά αυτό... άσε που τσάμπα πιάνει παραπάνω χώρο!

το μυστήριο αυτό κουτάκι στην προτελευταία φωτογραφία τι είναι? (που κρέμεται κάτω από το σασί με τα drives).
Εικόνα: ENZO
Κατ' αρχιν καλως σας ηρθα, και καλα μου ποσταρισματα!!! Laughing out loud

Αυτο ειναι το κουτακι μου Thermaltake...
Δεν εχουν γινει και πολλα, αλλα ελπιζω να το πεθανω στις μοντιφες καποια στιγμη...

Εχει αλλαχθει το πισω ανεμιστηρι με ενα 12" AKASA(Το οποιο μεταξυ μας, δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη) ,εχουν μπει στρογγυλα καλωδια, και εχει μπει και ενα σετακι UV λαμπιτσες...

Το πιο δυσκολο ηταν να κρυφτουν τα καλωδια...
Να ναι καλα το hiper...



[url=http://upload8.postimage.org/742675/photo_hosting.html][img]http://upload8.postimage.org/742675/abc.jpg[/img][/url]
Εικόνα: mckondas
Ποιά φύλλα;
Εικόνα: panigrc
Ξέχασα να σε ρωτήσω. Τα φύλλα τα γυάλισες μετά με κάτι ή τα λείανες με γυαλόχαρτο;
Εικόνα: mckondas
Ναι είναι, αλλά ( υπάρχει και ένα αλλά ) θέλεις μεγάλη υπομονή και μαεστρία (για να μην κάψεις κανένα δάχτυλο) Laughing out loud Laughing out loud

Πάντος γίνεται. Έχω κάνει από 8 σε 10 (ναι 10) από την μερια του 10 δεν είχε ανεμηστήρα.
Εικόνα: M_R_X
Και εμένα μου ήρθε μια ιδέα τώρα ! Ελπίζω mckondas να μην είναι η ίδια. Πάντα ήθελα ένα αντάπτορα ανεμιστήρα από 8 σε 12 με αυτη την τεχνική άραγε είναι εφικτό;
Εικόνα: mckondas
Βιδωτό δεν θα το έκανα ποτέ γιατί είναι λεπτό το plexy και θα έσπαγε σχετικά έυκολα (έχω το μπροστά dvd player και όταν θα παίζει θα τρίζει το plexy αν δεν το σφύξω). Σκέφτομαι όμως να το κάνω συρταρωτό με μία ράγα αλουμινίου πάνω κάτω και για να μην τρίζει να βάλω στο κενό από αυτά τα λαστιχάκια που βάζουνε στις πόρτες.
Εικόνα: SAMSONIC
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο.... πως το τοποθέτησες το plexy στο κουτί? από αυτή τη μεριά το χρειάζεσαι αρκετά να μπαίνει και να βγαίνει εύκολα για να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό....

οπότε πως το έχεις βιδωτό πάνω στο σασί?
Εικόνα: mckondas
Πρώτη μου φορά βλέπω τρία posts σε μία μέρα. Τόσο πολύ σας άρεσε; Λοιπόν με την σειρά:
panigrc. Όχι το plexy δεν κάπνισε γιατί το κράτησα πολύ κοντά στην φλόγα. Έχεις δίκιο, η σπάτουλα κολλάει πάνω στο ζεστό plexy για αυτό το φόρμαρα με τα δάχτυλά μου ( εξού και τα καψίματα). Τον ανεμηστήρα τον κόλησα με κόλλα στιγμής ( αυτές του μισού λεπτού που λένε και καλά ότι κολλάνε και αμάξι από τον γερανό). Δες την φοτό για τον ανεμηστήρα.
Αγαπητέ SAMSONIC την εργασία που κάνουμε για να κόψουμε το plexy την έχω αναφέρει παραπάνω. Τώρα για το τρύπημα να κάνω ένα μικρό tip ότι το τρυπάμε με ένα απλό τρυπάνι (όχι δράπανο) και σε πολύ χαμηλές στροφές γιατί λιώνει το plexy και κολλάει το τρυπάνι και μπορεί να σπάσει το plexy. Το ίδιο υσχύη και με το καμινέτο. Πολλή προσοχή θέλει το κρύωμα του plexy. Μην το φυσάτε ΣΠΑΕΙ. Μην εργάζεστε κυκλικά αλλά ακτινοτά γιατί υπάρχει ο κίνδυνος εκτός από ότι να σπάσει, να παραμορφοθεί και από πάνω.
Τέλος M_R_X αν φορούσα γάντι θα κόλλαγαν στο plexy και θα είχα ένα αποτέλεσμα για τον κάδο (ούτε για τον ανακύκλωσης). Ακόμα αντι για το λουλούδι που έκανα εγώ μπορείς να το κάνεις σαν φυσούνα ακριβός πάνω από τον επεξεργαστή. Βασικά το plexy είναι ίσως για εμένα το πιο ευκολοδούλευτο υλικό και το μόνο που θέλεις είναι η ιδέα και τα βασικά υλικά.

Παιδιά μου ήρθε μία ιδέα αλλά δεν λέω τι θα είναι ακόμα.
Θα κάνω topic πάντος.
Είναι λίγο έξαλλο. Laughing out loud
Εικόνα: M_R_X
Πολύ καλό μαρέσει. Άραγε με την ίδια τεχνική τί αλλο να μπορούμε να κάνουμε. Τα καψίματα δεν θα τα είχες αποφύγει αν χρησιμοποιούσες γάντια;
Εικόνα: SAMSONIC
Πως κόβουμε το plexy? με τι εργαλεία? θέλει διαμάντι ή κάποιο μηχανικό εργαλείο?

και τρύπες μπορούμε να του κάνουμε με ένα απλό τρυπανάκι ή θέλει κάποιο άλλο ιδικό εργαλείο για το συγκεκριμένο υλικό?
Εικόνα: panigrc
Πολύ ωραία τεχνική, πρέπει να την κάνουμε οπωσδήποτε άρθρο. Μπράβο σου.
Το plexi όμως δεν κάπνισε ή δεν άλλαξε χρώμα έτσι όπως το εκαιγες με το καμινέτο.
Και η σπάτουλα λογικά θα κολούσε πάνω στο plexi.
Και το χωνευτό ανεμιστηράκι πως το στερέωσες, το κόλλησες λιώνωντας το πλαστικο και ενώνοντάς το;
Εικόνα: mckondas
Ευχαριστώ παιδιά. Μου πήρε περίπου 5 ώρες για να το φτιάξω. Το plexy δεν το έχω κολλήση ακόμα. Όταν λέω χονευτό εννοώ ότι ο ανεμηστήρας δεν είναι τοποθετημένος πίσω από το plexy αλλά μέσα σε αυτό. Για να το φέρω στις διαστάσεις του κουτιού το έκοψα με σιδηροπρίονο. Το λουλούδι το άνοιξα με καμινέτο και μία σπάτουλα. Στην αρχή πυρακνώνης την σπάτουλα και κάνεις το βασικό σχέδιο, μετά πέρνεις το καμινέτο και ζεστένεις την επιφάνεια που θέλεις να εργαστείς (και από τις δύο πλευρές) και με τα δάχτυλα διμιουργείς την καμπύλη που θές (αυτήν την φορα έκαψα λιγότερα δάχτυλα, μόνο 3 Laughing out loud Laughing out loud Laughing out loud ). Το κενό μεταξύ του ανεμηστήρα και του plexy είναι σε μερικά σημεία μόλις 1/2 του χιλιοστού, σε μερικά άλλα είναι 1,5 με 2 χιλιοστά. Το αρχείο rar είναι βίντεο που δείχνει ότι δουλέυει το dvd rom μπροστα. Και όχι φίλε panigrc δεν έχω sli (όχι ότι δεν θα ήθελα όμως).
Εικόνα: panigrc
Πολύ καλό το λουλούδι από πλέξι !! Πες μας όμως περισσότερες πληροφορίες γιατί απ'ότι βλέπεις έχουμε απορίες.

Και βλέπω έχεις SLI ε???
Εικόνα: SAMSONIC
όχι ρε θηρίο εσύ το έκανες αυτό?

μπράβο τα συγχαρητήριά μου!!!!

με τι έκοψες το plexy και πως έκανες αυτά τα γυρίσματα?

όταν λες χωνευτό? ήθελα να σε ρωτήσω το plexy πως το προσάρμοσες στο κουτί?
Εικόνα: mckondas
Την ώρα που γράφω αυτό το post βάζω (επιτέλους) το τελειωμένο παράθυρο. Το οποίο είναι χωνευτό. Προσέξτε το κενό μεταξύ ανεμηστήρα και plexy.
Εικόνα: M_R_X
Αυτό πρέπει να το δώ οπωσδήποτε.

Rack με λάστιχα δοκίμασε κανεις να κάνει; Το λέω επειδή το είδα σε ένα site κάπου και λέει πως μειώνει τις δονήσεις.
Εικόνα: mckondas
Ναι και μάλιστα μερικές φορες τα διαβάζει και πιό γρήγορα από το dvd+-rw teac που έχω. Στο μεταξύ μην ακούς τίποτα του είδους θα σπάσει το cd που παίζει εκείνη την ώρα και άλλα τέτοια είναι μπαρούφες. Ανέβασς φοτό το κουτί σου να σου πω καμία ιδέα. Εγώ τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα διάφανο rack για τους σκληρούς, αφού κάνω πρώτα το παράθυρο σήμερα.
Εικόνα: SAMSONIC
Δλδ τι λειτουργεί? βάζεις εκεί δισκάκια και τα διαβάζει κανονικά?

έχω κανά δυό παλιά cd-rom και τα έχει κάνει κομάτια(ένα κυκλοματάκι σαν αυτό από τα πλάγια του κουτιού σου του πείρα ξεκόλισα το διακοπτάκι και το LED... που ξέρεις χρήσιμα είναι... Laughing out loud έλεγα να κάνω τπτ εφετζίδικο με αυτά τα cd-rom αλλά δεν ξέρω τι....
Εικόνα: mckondas
Λειτουργεί κανονικότατα. Το κύκλωμα είναι το κουμπί που πατάς για να ανοίξει το dvd rom. Έιναι ένα dvd asus σαν το επάνω.
Εικόνα: SAMSONIC
Quote:
mckondas wrote:
Άντε ντε τι περιμένεις;

Βαριέμαι να το κάνω τώρα να σου πω την αλήθεια... άντε να το ανοίγω να το βάλω σε μέρος με καλό φωτισμό... θα βάλω όμως fotos μην ανησυχείς Laughing out loud

Να σου πω ρε συ αυτό μπροστά στο κουτί σου από cd-rom ο μηχανισμός είναι ε?

κουνιέται κάνει κάτι ή για μόστρα? και στα πλάγια ένα κυκλοματάκι που φαίνεται?
Εικόνα: mckondas
Άντε ντε τι περιμένεις;
Εικόνα: SAMSONIC
θα το δεις και θα πάθεις ατύχημα... Μην βάζεις στοίχημα! Smile

ετοιμάζω κάτι τώρα θα δείξει...

το δικό μου κουτί μόνο κάτι μικρολεπτομέρειες του έχω και κανα δύο ανεμηστιράκια με διακόπτη που έφτιαξα μόνος μου... θα το βγάλω σε κάποια φάση φωτο να το δείτε!
Εικόνα: mckondas
Ευχαριστώ samsonic. Το δικό σου κουτάκι που είναι; οεο.
Εικόνα: SAMSONIC
Συμφωνώ με τον panigrc ότι προτιμότεροι οι ανεμηστήρες. από θέμα θορύβου αν προσέξεις το μέγεθος και τις στροφές (άλλάζοντας τις στροφές με ένα ποτενσιόμετρο) μπορεί να έχεις και λιγότερο θόρυβο από ότι με ανοιχτό κουτί.
άσε που αν το έχεις ανοιχτό θα πρέπει να καθαρίζεις την σκόνη που συσορέυεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα!

mckondas πολύ μαρέσει το κουτάκι σου.
Εικόνα: panigrc
Πολύ καλόοοο. Βάλε κι άλλες φώτο.

και _nicolas_ βάλε ανεμιστήρια για τις ζέστες. Αντί να βγάζεις το καπάκι, να βάζεις τους ανεμιστήρες. Κάνουν δουλειά πίστεψέ με.
Εικόνα: mckondas
Να και το δικό μου.
Εικόνα: _nicolas_
Quote:
panigrc wrote:
_nicolas_ πολύ καλό !! Κακώς που νομίζει πως δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ειδικά το κόψιμο είναι αρκετά δύσκολο και βλέπω το έκανες πολύ καλά !!! Μπράβο σου !

Ήθελα να ρωτήσω στη τρίτη φωτογραφία πως βρέθηκε το ανεμιστήρι εκει πέρα, αφού στην αμέσως προηγούμενη είναι κλειστό.

Ευχαριστώ πολύ. Είναι καπάκι που μπαίνει και βγαίνει.Ετσί στις πολλές ζέστες το βγάζω. Με το καπάκι δεν φώτιζει πολύ ο ανεμιστήρας Sad
Εικόνα: panigrc
_nicolas_ πολύ καλό !! Κακώς που νομίζει πως δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ειδικά το κόψιμο είναι αρκετά δύσκολο και βλέπω το έκανες πολύ καλά !!! Μπράβο σου !

Ήθελα να ρωτήσω στη τρίτη φωτογραφία πως βρέθηκε το ανεμιστήρι εκει πέρα, αφού στην αμέσως προηγούμενη είναι κλειστό.
Εικόνα: _nicolas_
Τίποτα το σοβαρό αλλά ήθελα να σας το δείξω.
Επειδή δεν θα καταλάβεται που έβαλα εγώ το χεράκι μου και το dremel θα σας πω εγώ.

Έκοψα το πλαϊνό και έβαλα plexyglass και μπροστά μεγάλωσα την τρύπα για τον ανεμιστήρα . Έπαιρνε 80mm και έβαλα έναν 120mm.
Έκοψα την “ σίτα ” του τροφοδοτικού και του κουτιού και τις άλλαξα με άλλες πιο ωραίες και πιο καλές προσθέτοντας και αθόρυβους ανεμιστήρες.Αυτά, περιμένω σχόλια και προτάσεις για μελλοντικές αναβαθμίσεις του κουτιού.



Photo 1
Photo 2
Photo 3
Photo 4
Photo 5
Photo 6
Photo 7
Photo 8
Photo 9
Photo 10
Photo 11
Photo 12
Photo 13
Εικόνα: morius
Να και το νέο μου κουτάκι....

ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ...
[img align=left title='Morius Signature']http://archive.x-park.gr/uploads/img433ffd8e85a81.jpg[/img]
Εικόνα: morius
Ας είμαι ο πρώτος... Smile
Re: Δείξτε το κουτί σας
[img align=left title='Morius Signature']http://archive.x-park.gr/uploads/img433ffd8e85a81.jpg[/img]